Starten av Gotland Runt uppskjuten – ny start tidigast klockan 17.00
Precis som förra året har starten av Gotland Runt skjutits upp på grund av hårt väder. Tävlingsledningen har under söndagen följt ett kraftigt åskoväder som väntas passera Sandhamn, med vindar på upp till 25 meter per sekund.
Den ordinarie starten var planerad till klockan 14.00, men sköts först upp till 16.00. Under eftermiddagen kom beskedet att starten skjuts upp ytterligare en timme, vilket innebär att första möjliga start nu är klockan 17.00.
– Vi har bevakat området och dess utveckling noga och ser nu att det rör sig i en annorlunda bana än prognosen. Den ligger nu lite senare i tid. Det här belyser osäkerheten i prognosen i nuläget och det utvecklas mycket oförutsägbart, säger meteorologen Måns Håkansson.
Tävlingsledningen betonar att säkerheten för seglare, funktionärer och publik har högsta prioritet. Förra året blev historiskt då starten av Gotland Runt sköts upp för första gången sedan tävlingen startade 1937. Nu händer det alltså för andra året i rad.
Vill du följa starten och årets tävling? Läs vår guide här: Så här följer du Gotland Runt.

























