VM i E-jolle - veckans viralare
På veckans virallista hamnar de inlägg som lockat flest läsare och vecka 32 är det E-jollen och klassens VM i anrika Hangö som ligger i topp. Märk väl att även förra veckans lista erövrades av jolleseglare (Dubbla guld till Sverige toppar veckans virallista) och detta i OS-tider. Vi gläder oss åt att kidsen är på gång. Vi gläder oss också åt att serien Paris2024 uppskattas.
På andra och tredje plats landade Pat och Frankies budget för långseglare respektive intervjun med OS-aktuella Lovisa Karlsson. Upp till fjärde plats seglade Vilma Bobeck och Rebecca Netzler (fotofrossa från finalseglingen hittar du via Vilma och Rebecca spikar medaljracet och tar OS-silver). Sist in på listan tog sig intervjun med Josefin Olsson, även hon OS-aktuell.
1. E-jolle VM avgjort i anrika Hangö
Årets VM i E-jolle är avgjort och vi konstaterar att Sverige var topp tio i både kill- och tjej-klassen, eftersom Matilda Lanner blev sexa och Elias Swedenborg blev nia. Vi fick en pratstund med Elias på färjan hem från Finland. I övrigt sopade Danmark banan och tog hem fem av sex medaljer.

Budget ombord är kanske ett slitet ämne, men sannolikt har kostnaderna ökat även där de senaste åren. Här bjuder Pat och Frankie på en uppdatering. Uppgifterna bör vara tillförlitliga, tyskar har ju gott rykte om sig vad gäller noggrannhet.

3. Paris2024: Anton Dahlberg och Lovisa Karlsson
Att ta sig till startlinjen till Olympiska Spelen är en bedrift i sig. Låt oss därför hylla Anton Dahlberg och Lovisa Karlsson (470 mixed) som startar sitt första gemensamma OS fredagen den 2 augusti. Anton gör sitt femte OS och Lovisa sitt andra. Tillsammans är de utan tvekan ett av de svenska medaljhoppen.

4. Vilma och Rebecca trea inför OS-finalen i 49erFX
Vilma Bobeck/Rebecca Netzler bjöd på strålande segling i två av onsdagens tre race i 49erFX. Det tredje blev något tuffare för svenskorna som ligger kvar på bronsplats – men de har minskat avståndet rejält upp till Nederländerna och Frankrike som ligger före. Nu återstår endast ett finalrace.

Att ta sig till startlinjen till Olympiska Spelen är en bedrift i sig. Låt oss därför hylla Josefin Olsson (ILCA 6) som startar sitt fjärde OS torsdagen den 1 augusti. Josefin har under den här OS-cykeln hållit sig lite under radarn vilket vi tror hon trivs med. Men kom ihåg att hon för bara tre år sedan seglade till sig ett OS-silver i Tokyo. Hon om någon vet vad som krävs.































