World Sailing och Rolex avslöjar de nominerade till World Sailor of the Year Award!

World Sailing i sammarbete med Rolex presenterade i veckan de seglare som är nominerade till Rolex World Sailor of the Year award 2018

De 11 nominerade seglarna representerar ”the best of the best” på den internationella seglingsarenan de senaste 12 månaderna inom kite, offshore racing och de olympiska klasserna.

De nominerade är:


Kvinnliga seglare
Caterina Banti (ITA) – 2018 Nacra 17 World Champion
Carolijn Brouwer (NED) / Marie Riou (FRA) – Volvo Ocean Race winners
Daniela Moroz (USA) – 2018 Formula Kiteboarding World Champion
Wendy Tuck (AUS) – Clipper Round the World Race winning skipper

Manliga Seglare
Charles Caudrelier (FRA) – Volvo Ocean Race winning skipper
Sime and Mihovil Fantela (CRO) – 2018 49er World Champions
Pavlos Kontides (CYP) – 2018 Laser World Champion
Dorian van Rijsselberghe (NED) – 2018 Men’s RS:X World Champion
Ruggero Tita (ITA) – 2018 Nacra 17 World Champion

Allmänheten bjuds den 15:e oktober in att rösta på de kandidater de tycker ska koras till priset på World Sailings hemsida. Rösterna kommer att stå för 30% av den sammanlagda bedömningen, 70% bestäms av World Sailings medlemsförbund.


Vinnarna kommer att annonseras den 30:e oktober på World Sailings årliga prisceremoni i Sarasota, Florida, där de förutom den maffiga pokalen i marmor och silver får varsin Rolexklocka. 


För att rösta och läsa mer om de nominerade kan ni besöka hemsidan!

Tidigare vinnare:  
2017 Peter Burling (NZL), Marit Bouwmeester (NED)
2016 Santiago Lange (ARG), Hannah Mills & Saskia Clark (GBR).
2015 Peter Burling & Blair Tuke (NZL), Sarah Ayton (GBR)
2014 James Spithill (AUS), Martine Grael & Kahena Kunze (BRA)
2013 Mat Belcher (AUS), Jo Aleh & Polly Powrie (NZL)
2012 Ben Ainslie (GBR), Lijia Xu (CHN)
2011 Iker Martinez & Xabier Fernandez (ESP), Anna Tunnicliffe (USA)
2010 Tom Slingsby (AUS), Blanca Manchon (ESP)
2009 Torben Grael (BRA), Anna Tunnicliffe (USA)
2008 Ben Ainslie (GBR), Alessandra Sensini (ITA)
2007 Ed Baird (USA), Claire Leroy (FRA)
2006 Mike Sanderson (NZL), Paige Railey (USA)
2005 Fernando Echavarri & Anton Paz (ESP), Ellen MacArthur (GBR)
2004 Robert Scheidt (BRA), Sofia Bekatorou & Emilia Tsoulfa (GRE)
2003 Russell Coutts (SUI), Siren Sundby (NOR)
2002 Ben Ainslie (GBR), Sofia Bekatorou & Emilia Tsoulfa (GRE)
2001 Robert Scheidt (BRA), Ellen MacArthur (GBR)
2000 Mark Reynolds & Magnus Liljedahl (USA), Shirley Robertson (GBR)
1999 Mateusz Kusznierewicz (POL), Margriet Matthijse (NED)
1998 Ben Ainslie (GBR), Carolijn Brouwer (NED)
1997 Pete Goss (GBR), Ruslana Taran & Elena Pakholchik (UKR)
1996 Jochen Schümann (GER), Lai Shan Lee (HKG)
1995 Russell Coutts (NZL), Isabelle Autissier (FRA)
1994 Peter Blake (NZL) & Robin Knox-Johnston (GBR), Theresa Zabell (ESP)

Top