Waszp-VM drar igång i Weymouth
Under måndagen drar årets VM i Waszp igång, och flera svenska seglare är på plats på den gamla OS-arenan Weymouth för att mäta sig mot världens bästa. Vi fick tag i Hanno Seifert som precis har avslutat för-VM som femma.
Det är en positiv och fokuserad Hanno Seifert som vi når på plats i Weymouth inför det stundande världsmästerskapet i WASZP, även kallat WASZP Games. Förberedelserna har varit intensiva och effektiva.
– De första dagarna här i Weymouth har varit väldigt positiva. Det inleddes med några träningsdagar tillsammans med en del australiensiska och spanska seglare vilket kändes nyttigt för att jämföra båtfart och setup, berättar Hanno.
Inför huvudtävlingen avgjordes den tre dagar långa Pre-Worlds-regattan, där cirka 120 båtar deltog, och Hanno visade form direkt.
– Jag avslutade på 5:e plats, säger han nöjt.

Hanno under en träningsregatta på hemmaplan i Långedrag tidigare i våras.
När det riktiga mästerskapet nu drar igång står nästan 250 seglare från hela världen på startlinjen. Enligt Hanno lär det bli ett tufft och jämnt mästerskap.
– Jag tror att mästerskapet kommer att bli oerhört tight då nivån i hela klassen har ökat ordentligt den senaste tiden. Det finns en stor chans att slutresultatet kommer att bero på vilken typ av förhållanden som råder under racen och vem som klarar att anpassa sig bäst till dem.
Sverige har totalt 15 deltagare med i årets WASZP Games. För Hanno ligger fokus inte bara på resultat, utan också på utveckling.
– Själv har jag som målsättning för regattan att framförallt förbättra mitt taktiska och strategiska tänkande kring banan och starter. Jag har förberett mig så gott jag kan och kommer att ge allt.
Här kan du följa regattan: waszp.com
Vi på Search önskar de svenska seglarna stort lycka till!



























