Vi betalar 70 procents skatt på jollarna
Royal Colombo Yacht Club är Sri Lankas äldsta segelklubb. Den grundades 1898 och fick sin kungliga status 1924. Klubben är en av sex på Sri Lanka som tillsammans utgör Sri Lankas segelförbund. Ordförande i klubben och i landets segelförbund är Lalin Jirasinha. Han är en av Sri Lankas mest framgångsrika seglare och har deltagit i två OS.
Vill du se fler fotografier? Klicka på bilden ovan och bläddra med pilarna på vänster och höger sida. I fotografiet ovan skymtar Ceylon Motor Yacht Club.
”Mitt första OS var Los Angeles 1984. Jag seglade 470. Det var en fantastisk upplevelse. Som förberedelse deltog jag bland annat i Kieler Woche. Tack vare senare framgångar i Asian Games fick jag ett wild card till OS 2000 i Sydney och finn-klassen. Jag var kortast och lättast”, berättar Lalin.

Tävlingsledningen – Lalin och hans dotter Radheek. Foto: Daniel Nordlund
När Lalin hade avslutat sin aktiva karriär började han bygga upp ett optimistprogram på Sri Lanka.
”Jag vill föra vidare det jag själv har fått. Redan efter några år kom de första framgångarna. År 2005 vann vi guld i team-eventet vid South Asian Games.”

Lasrar på Bolgodasjön. Foto: Daniel Nordlund
Klubben står för all utrustning.
”Vi äger båtarna. De ekonomiska resurserna på hemmaplan ska inte vara en begränsning för att kunna vara med och segla. Vi har till exempel fostrat en ung kappseglare från södra Sri Lanka som kommer från en enkel fiskarfamilj.”
Lalins största utmaning nu är skattereglerna på grund av regeringens hårda fokus på att öka skatteintäkterna.
”Om vi ska importera en ny optimist kommer den att klassificeras som ”yacht” vilket gör att den beläggs med sammanlagt 70 procents skatt i form av moms och tull. Det är en mycket besvärlig situation och vi försöker få berörda myndigheter att förstå att vi importerar en liten jolle för ungdomsverksamhet, inte en stor segelbåt.”

Klubben står för all utrustning – de ekonomiska resurserna på hemmaplan ska inte vara en begränsning. Foto: Daniel Nordlund
Sri Lankas segelförbund har arrangerat två asiatiska optimist-mästerskap.
”2012 arrangerade vi IODA Asian Championship och 2016 IODA Asian and Oceanian Championship, båda gångerna i Trincomalee. Vi kommer även att arrangera samma mästerskap i år, i Port City Colombo i december."

Royal Colombo Yacht Club välkomnar svenska optimist- och ILCA-seglare att förlägga sin vinterträning vid klubben. "Här finns allt" – inte minst närliggande hotell. Foto: Daniel Nordlund
Klubben bedriver sin verksamhet vid Lake Bolgoda, 30 minuter söder om centrala Colombo, i Port City Colombo samt i Trincomalee på östkusten.
”Vi välkomnar svenska optimist- och ILCA-seglare att förlägga sin vinterträning hos oss. Här finns allt – klubbhus, restaurang, närliggande hotell och lättillgänglig segling – på sjön och i havet.”
Text och foto: Daniel Nordlund

Optimister på Bolgodasjön. Foto: Daniel Nordlund



































