Veckans seglare: Lisa Modin
Veckans seglare heter Lisa Modin, är 16 snart 17 år gammal och kommer från Oxelösunds Segelsällskap. I helgen var hon i Ö-vik och seglade den sista deltävlingen i Allsvenskan. OXSS tog hem segern med en riktigt fin serie, hör Lisa berätta mer om vem hon är och om deltävlingssegern i Ö-vik!
Seglar: ILCA, J70 och ibland lite 29er
Klubb: OXSS
Ålder: Jag är 16 (fyller 17 på lördag)
Det bästa med segling är: Friheten att kunna komma ut på havet och tävla med mina seglingskompisar samt när man utvecklar sig och känner att man blivit bättre.
När jag inte seglar så gillar jag att: Umgås med vänner och familj, men även att vara i stallet.
Förebild/idol: Chris Poole då han är en suverän matchracingseglare och jag vill lära mig tänka på samma sätt.
Veckans seglare Lisa Modin. Foto: Peter Modin
Berätta lite kort om dig, när började du segla och vad seglar du nu?
– Jag började segla Optimist 2016, men var med på min första större tävling (rikskval) 2021. Numera seglar jag mestadels ILCA men även lite J/70.
I helgen seglade du tillsammans med OXSS hem den sista allsvenska deltävlingen för året, stort grattis! Vindarna var lätta och kluriga, ändå hade ni helt klart den stabilaste serien. Vad gjorde ni som de andra inte gjorde?
– Det som gjorde att vi i helgen gick snabbt var att vi är en relativt samkörd och rutinerad besättning där vi har flyt i alla manövrar. I båten kommunicerar vi väldigt mycket och kan ta snabba beslut om vi ligger i risiga lägen. Vi tycker inte om att vara inne och gröta med andra båtar och försöker hålla oss ur dåliga situationer där man nästan alltid förlorar oavsett om man har rätt eller fel.
Lisa tillsammans med OXSS-teamet på Allsvenskan i Ö-vik. Foto: Daniel Stenholm
Berätta lite mer om vad du seglar nu (vad du gör till vardags) och även vad du tycker är fördelen med att segla flera olika båtar?
– Jag kommer från Oxelösund men bor numera i Motala då jag går seglings-RIG där. På träningarna i Motala seglar jag mestadels ILCA, men det händer ibland att jag seglar lite 29er vilket är väldigt roligt. Det som jag tycker är bra med att segla olika båtar och med olika besättningar är att man får anpassa sig utefter olika krav och dra nytta av kunskaper från det man lärt sig i andra båtar. Jag tycker att J/70 är en båt där man kan lära sig väldigt mycket då man ofta seglar med personer på olika nivåer och därav kan lära sig av varandra.
Lisa Modin seglar till vardags ILCA på Motala Seglargymnasium. Foto: KSSSBilder / Malcom Hanes
Har du utövat någon annan idrott än segling?
– Tidigare har jag hållit på med ridning och alpint. Genom ridningen har jag även tävlat lite ponnygalopp vilket var väldigt roligt och fartfyllt. Numera är det dock mer fokus på seglingen, så jag har andra sporter mer som hobbys när jag har tid.
Vad är din styrka som seglare?
– Min styrka som seglare är att jag ofta ställer många frågor för att få så mycket information det går.
Vi på Search tackar Lisa och säger stort grattis till vinsten i Ö-vik!