Veckans seglare: Leo Fagerberg

Veckans seglare heter Leo Fagerberg och går på Lerums Seglargymnasium. Tillsammans med gymnasiet har han startat säsongen i Garda och för att få de bästa förutsättningarna inför ILCA:s intensiva sommar.

Namn: Leo Fagerberg

Ålder: 18 år

Klubb: GKSS

Båt: ILCA

Vad är det bästa med segling?

– Det bästa med segling är att vinna och tävla. Och att få träna med alla mina kamrater på gymnasiet och AHA Racing Team.

Vad gör du när du inte seglar?

– Kollar på Blåvitt när dom spelar. Annars så är jag i gymmet och på min cykel. Sen spelar jag även Fortnite.

Har du utövat någon annan sport än segling?

– Testat lite olika. Körde en del tennis i mina yngre dagar. Innebandy också efter hallenpassen (Lerums intervallpass) varje onsdag.

Foto: KSSS

Varför har du valt ILCA? Vad var det som lockade?

– Jag valde ILCA:n för jag älskar hänga och gillar mjölksyran i benen. Sen har vi också ganska stora ILCA-fleet här i Sverige. Lasern är också ganska simpel och det är skönt.

Hur började du segla?

– Pappa anmälde mig till seglarskola i Kullavik och jag har seglat sen dess.

Hur gick tankarna när du valde gymnasium?

– Jag ville gå på ett välpresterande seglargymnasium, sedan var det närmast till Lerum. Lerums seglargymnasium har bra förutsättningar med bland annat en utmärkt coach vid namn Per Frykholm. Hans erfarenhet och förmåga att ge en fantastisk grund till seglare, vilket har bidragit till flertalet medaljer på OS. I vapenförrådet på Lerum har vi också den vassa coachen Martina Carlsson. Med meriter inom både matchracing och 29er kan hon fylla våra seglarhjärnor med taktiska och strategiska tankar som hjälper oss enormt mycket.

Foto: Alfons Sellin

Vad är din styrka som seglare?

– Min främsta styrka är att bränna vänster kant i race. Min andra styrka är att när det börjar göra ont i låren, vet jag att de andra har lika ont och då hänger jag hårdare.

Hur gick förra säsongen?

– Generellt så gick det lite upp och ner, men jag avslutade ganska bra så det var kul. När jag gick med i AHA Racing Team öppnades dörrarna till en ny värld. Vi tränade väldigt mycket tillsammans under hela sommaren och det hjälpte väldigt mycket.

Vad är målet med nästa säsong?

– Målet med nästa säsong är att vinna och att AHA Racing ska prestera i år.

Tack Leo lycka till i sommar!

Top