Veckans seglare: Elin Björklund
Förra året dök det upp en 18-årig skeppare på en av Gotlands Runt erfarna båtar. Elin Björklund berättar nu om hur hon hamnade i den positionen, vad som motiverade och motiverar henne och varför hon valde storbåtssegling.
Namn: Elin Björklund
Ålder: 19 år
Klubb: KSSS
Båt: Magic Mix (X-41) och offshore segling. Tidigare ILCA
Vad gör du när du inte seglar?
Just nu pluggar jag tekniskt basår på KTH. Utöver det tycker jag om att umgås med vänner och familj och jag tränar en del, både styrka och kondition.
Har du någon förebild eller idol?
Jag har flera förebilder inom seglingen. Tre personer som verkligen har inspirerat mig och påverkat det driv och den ambition jag har idag är min pappa Patrik Björklund, besättningen på Magic Mix och Vilma Bobeck. Alla har på olika sätt har inspirerat mig att våga satsa, utvecklas och utmana mig själv inom seglingen.

Elin med resten av besättningen ombord X-41an Magic Mix. Foto: Privat
Vad är det bästa med segling?
Jag tycker det bästa med segling är alla människor man får träffa. Man möter personer med väldigt olika erfarenheter och kunskaper, både inom sporten, men också olika båtar. Jag tycker verkligen om att hela tiden kunna lära mig nya saker och samtidigt få dela med mig av mina egna erfarenheter. Sedan tycker jag också väldigt mycket om själva utmaningen och äventyret som seglingen ger.
Vad är din styrka som seglare?
Jag tror att en av mina största styrkor är att jag aldrig ger upp, även när det blir riktigt tufft. Jag tror inte att något är omöjligt, utan försöker alltid hitta en lösning och fortsätta framåt.
Jag tror också att jag har en styrka i att leda och få människor att fungera bra tillsammans. För mig är teamkänslan väldigt viktig, särskilt på en stor båt där alla behöver kunna lita på varandra och bidra.
Hur började du segla?
Jag började segla Optimist när jag var åtta år på Lidingö Jolleseglare. Därefter gick jag vidare till ILCA på Lidingö, och under en period seglade jag även i Saltsjöbaden. Jag kommer egentligen från en riktig seglarfamilj, så seglingen har funnits med mig länge. Både min pappa och min farfar har seglat väldigt mycket, så det var ganska naturligt att jag också började.
År 2022 seglade jag mitt första Gotland Runt, och det blev lite av en vändpunkt för mig. Då upptäckte jag verkligen hur roligt jag tyckte att kappsegling och framför allt offshoresegling var, och det väckte ett mycket större intresse för storbåt.

2025 seglade Elin den prestigefyllda kappsegling Fastnet i Engelska kanalen, bara 18 år gammal. Foto: Magic Mix
2025 var en väldigt intensiv och händelserik säsong. Vi hade redan under hösten 2024 satt upp en vision med Magic Mix om att segla Fastnet Race, och under vintern och våren började vi planera både för Fastnet och Gotland Runt. Bara några veckor innan Gotland Runt fick vi beskedet att vår skeppare, min pappa, inte kunde följa med eftersom han hade fått cancer. Det innebar att jag som då var 18 år skulle ta över som skeppare för Magic Mix under Gotland Runt.
Det var såklart väldigt nervöst och mycket känslor på samma gång. Dels var jag orolig för pappa, men samtidigt ville jag visa för mig själv och resten av besättningen att jag kunde klara av att vara skeppare, trots att jag var ung.
Senare under sommaren seglade vi Fastnet Race, vilket var en enorm milstolpe i min seglingskarriär. Under 2025 deltog jag också i KSSS Offshore Clinic, där jag lärde mig otroligt mycket om offshore kappsegling. Det är verkligen något jag kan rekommendera till andra som vill utvecklas och testa på storbåtssegling.
Hur kom du in på storbåt?
Det började framför allt genom min pappa, som har kappseglat mycket storbåt, men även genom min farfar som seglade mycket storbåt när han var yngre. Sedan har jag också inspirerats mycket av andra seglare. Anna Drougge är en person som jag har tittat mycket på och inspirerats av, framför allt genom hennes karriär inom storbåtssegling.
Mitt första Gotland Runt blev också väldigt viktigt. Efter det kände jag allt mer att det var storbåt och offshore som jag ville utvecklas inom.
Hur gick tankarna kring valet av gymnasium?
Jag tog studenten i våras från Stockholms Idrottsgymnasium, där jag gick Ekonomiprogrammet. Det är ett gymnasium där man får möjlighet att kombinera sina studier med sin idrott, vilket passade mig väldigt bra.
När jag skulle söka gymnasium 2022–2023 sökte jag bland annat till Motala och blev antagen, men jag valde att tacka nej. Efter Gotland Runt var jag osäker på vad jag ville göra inom segling och mitt intresse för offshore och storbåt hade börjat växa. Jag var inte helt säker på om ILCA var den båt jag ville satsa på långsiktigt, och jag kände att det var bättre att lämna platsen till någon som verkligen brann för just ILCA-seglingen.

Elin på fördäck. Foto: Privat
Vad har målet varit den här säsongen?
2026 har varit ett lite lugnare seglingsår för mig än tidigare år, på grund av annat i livet. Därför har jag inte seglat riktigt lika mycket som jag hade önskat. Samtidigt har det gett mig tid att fokusera på annat och planera. Nu ser jag verkligen fram emot 2027 och vad den säsongen kommer att innebära.
Vad är ditt mål framåt?
Mitt största mål är egentligen att kunna segla så mycket som möjligt och fortsätta utvecklas, framför allt inom storbåts- och offshoresegling.
Jag brinner för att lära mig nya saker och tycker väldigt mycket om kombinationen av utmaning, tävling och äventyr som seglingen ger. Jag vill fortsätta segla både långa distansrace och kortare banrace, och få så mycket erfarenhet som möjligt från olika båtar och besättningar.
På längre sikt hoppas jag kunna utvecklas ännu mer inom storbåtsseglingen och få möjlighet att segla fler stora internationella kappseglingar.
Tack Elin för att du delat med dig. All lycka med seglingen framåt önskar vi på Search.



























