Veckans AC - mycket vind och stora vågor kan göra denna upplagan mer spektakulär
Den trogne läsaren upptäckte att det inte blev någon uppdatering från Barcelona förra veckan, vilket berodde på att seglarna körde SailGP istället. Denna veckan har dock bjudit på en hint om vad som väntar i den övre delen av det tillåtna vindregistret. Här följer en uppdatering från veckan som gått.
Under rubriken “Veckans AC” samlar vi det viktigaste som hänt i närtid vad gäller allt från AC75 till Women’s och Youth America’s Cup, men kanske framförallt Sveriges egna satsning Swedish Challenge.
Veckans mest imponerande segling stod Emirates Team New Zealand för. Laget gick ut när det blåste 10 m/s och det gick höga vågor. I vad som beskrevs som “F1 racing i regn” av recon-teamet, imponerade ETNZ med kontrollerade manövrar och säker segling i ett av de sista passen innan laget flyttar hem till Nya Zeeland för att fortsätta träningen där. Blair Tuke sa följande om det utmanande träningspasset för honom som trimmer (fritt översatt):
- En bra dag för oss. Vi har bara några få dagar kvar här i Barcelona och idag var det förhållanden som vi inte har testat här förut, så vi ville få ut “Te Rehutai” med besättning. Vinden var väldigt ostabil och sjön väldigt stökig, så det var ett bra test för båten och besättningen.
Foto: Ugo Fonollá / America's Cup
Idag kom också nyheten att modeföretaget Louis Vuitton kommer tillbaka som titelsponsor för utmanarserien. Det är den serien som bestämmer vem som får möta ETNZ i matchen om the Auld Mug. De andra lagen har också varit ute och seglat och just nu är det slutfasen av datainsamlingen som är igång. Inom kort kommer lagen trappa ner träningen i Barcelona för att börja bygga sina tävlingsbåtar.
Foto: Ugo Fonollá / America's Cup
För Swedish Challenge powered by Artemis Technologies fortsätter nötandet på hemmaplan med segling, simulatorträning och analys. Inom kort åker dessutom några från youth-laget till Belfast för att få känna på simulatorn hos Artemis Technologies.
Text: Johan Bengtsson
Några kommentarer från Nathan Outtridge efter träningen lördagen den 21 oktober. Vi får också möta Rodney Ardern som arbetar med Alinghi Red Bull Racing.