Upplagt för folkfest i Långedrag i helgen

I helgen går GKSS olympiska regatta av stapeln. Med nästan 200 seglare kommer hamnplanen i Långedrag fyllas till bredden. Det lovas fint väder och publikvänliga seglingar, så ta dig ut till GKSS i helgen!

Tävlingen är Europacup i 29er, elitserie för E-jolle, GP för ILCA och dessutom SM för 49erFX. Utöver det är även IQ-foil-klassen inbjuden, där Johanna Hjertberg, som precis tagit en nationsbiljett till OS i Paris, är anmäld. I ILCA 7 är Hermann Tomasgaard, med ett OS-brons från Tokyo och ett VM-silver från i vintras, anmäld, vilket sätter stjärnstatus på klassen.

49erFX-klassen kör sitt SM i samband med GKSS olympiska regatta. Foto: Search Magazine

29er-klassen kommer att segla på banområdet som är precis utanför GKSS hamn, vilket kommer skapa bra möjligheter att följa den tighta racingen från piren. Väderprognosen utlovar perfekta publikförhållanden med sol och mellanvind på lördagen.

Resultat från helgen hittar du på sailarena.com.

Top