Två svenskar till guldfinal på Moth VM
Moth VM är i full gång och efter två dagar av kvalseglingar har det 118 stora fältet delats upp i två grupper, guld och silver och tre race dagar återstår.
Moth VM i Perth Australien laddar nu upp för tre återstående dagar i ett fält uppdelat i guld och silver (50/50). Två dagar av kval och en dag av vila och kanske reparation av båt är bakom oss. I topp fem ser vi många kända namn och racingen kommer bli tight de kommande dagarna.
Efter sex seglade race leder Tom Slingsby med sina fem poäng före Tom Burton på 7 poäng. Den australiensiska pallen fortsätter och på tredjeplats ser vi Kyle Langford med 8 poäng och efter honom jagar Francesco Bruni från Italien.
Sverige har tre deltagare varav två har lyckats kvala till guldfinal och bäst är Martin Grävare på 55e plats. Precis bakom är Jonatan Bergström på en 56e plats. Vi har även Magnus Grävare på plats som följande dagar kommer segla i silverfinalen och startar på en 94e plats.
Vi önskar alla svenska seglare extra lycka till i guld respektive silverfinal samtidigt som vi håller ett extra öga på topp båtarna för att se vem som tar hem det ärofyllda guldet. För den som är intresserad kommer det gå att streama all segling på facebook Moth Worlds eller www.downundersail.com

























