Tunga namn kommer till start i Marstrand
Imorgon drar det igång, ett av seglingsårets absoluta favoritevent för så väl seglare som åskådare, GKSS Match Cup Sweden, som i år dessutom är VM. Det är kanske därför som vi får se en så pass tung svartlista.
Tävlingen som seglas mellan 3-7 juli på den idylliska Marstrandsön i Bohuslän norr om Göteborg lockar i år inte mindre än fyra tidigare världsmästare: den regerande världsmästaren, australiensiska Torvar Mirsky, amerikanska Taylor Canfield som vann 2013, Phil Robertson som vann 2016 och tog hem den, för det året, legendariska prissumman på 1 miljon US Dollar, och gudfadern av modern matchracing, brittiske Ian Williams som tagit hem sex världsmästartitlar mellan 2007 och 2015.
World Match Racing Tour-finalen på Marstrand avslutar 2018-2019 års säsong, som förlängdes till följd av ägarbytet som skedde tidigare i år. Året har i mångt och mycket blivit ett övergångsår för touren då den nya organisationen analyserar och utvärderar läget för att komma tillbaka med ett nytt koncept inför 2020.
Under 2018 seglades tre event på Touren: GKSS Match Cup Sweden, Match Cup Norway i Risør och Regate de Portugal och den jordenruntseglande flerskrovsgurun Yann Guichard har ihärdigt ståt på tröskeln till matchracingens Hall of Fame. Han kommer till Marstrand för att försvara sin seger från förra året och kanske ta hem en världsmästartitel.
Svenske Nicklas Dackhammar verkar även han sugen på att få addera titeln världsmästare till CV:t, förra året slutade han 3:a på Marstrand, och toppar för närvarande tabellen i WMRT.
Lite statistik från GKSS Match Cup Sweden
Ian Williams (GBR)
2011 – 1st
2012 – 3rd
2014 – 2nd
2015 – 2nd
2016 – 7th
2017 – 3rd
2018 – 2nd
Torvar Mirsky (AUS)
2008 – 2nd
2010 – 4th
2018 – 5th
Phil Robertson (NZL)
2012 – 4th
2013 – 2nd
2016 – 1st
2017 – 1st
Taylor Canfield (USA)
2014 – 3rd
2015 – 4th
2016 – 2nd
2017 – 2nd
2018 – 6th
Bekräftade Skeppare till årets upplaga:
Nicklas Dackhammer (SWE) Essiq Racing Team
Ian Williams (GBR) GAC Pindar
Yann Guichard (FRA) Spindrift Racing
Harry Price (AUS) Down Under Racing
Torvar Mirsky (AUS) Cetilar Mirsky Racing Team
Mans Holmberg (SWE) Stratsys Racing Team
Johnie Berntsson (SWE) Berntsson Sailing Team
Markus Edegran (USA) Team Torrent
Phil Robertson (NZL) China One Ningbo
Pieter-Jan Postma (NED) Sailing Team NL
Daniel Björnholt (DEN) Youth Vikings Denmark
Taylor Canfield (USA) US One
























