Team Wings tvåa i Casa Vela Cup
Wings med Anna Östling, Anna Holmdal White, Linnea Wennergren och Annika Carlunger tar hem andraplatsen på Casa Vela Cup i San Francisco, som är en del av Women´s World Match Racing Tour.
I torsdags skrev Team Wings på Facebook att de fått koll på båten och sig själva. Därefter lyckades de mer än så och seglade sig hela vägen till final. I semifinalen mötte den svenska besättningen Nicole Breault från USA med sitt Vela Racing.

Det blev en spännande historia med första vinsten till USA, andra till Sverige, tredje till USA och sen till slut slog rutinerade Wings till och tog hem de två sista och avgörande matcherna. I finalen mötte de Celia Willison från Nya Zealand som sen tog hem regattan med tre vinster på raken.
Se highlights från sista tävlingsdagen genom att klicka på klippet nedan. Slutgiltiga tabellen hittar du längst ner.






























