Swe Sailing Team Update - Vilamoura Grand Prix 2
Vilamoura Grand Prix 2 är i full gång och så här inför dag tre ser vi svensk i topp. Vilma Bobeck och Malin Tengström har efter tre race tagit ledningen.
Den här helgen seglas Vilamoura Grand Prix 2 i södra Portugal. Tävlingen är för Nacra, FX och 49er och det är många svenska deltagare.
I FX klassen är det tre besättningar på plats, Vilma Bobeck / Malin Tengström, Klara Wester/ Rebecca Netzler och Julia Gross/ Hanna Klinga. Bäst går det för Vilma och Malin som inför dag tre har en fyra poängs ledning. Första dagen var det mycket vind, så pass mycket vind att FX och Nacra inte fick några seglingar. Igår seglades tre race och för Vilma och Malin gick det undan förutom i tredje racet när en dansk länsade in i dem som kryssade.
I 49er är det två besättningar som står under svensk flagg, Fritiof Hedström/ Otto Hamel och Hannes Westberg/ Albin Boman. Under gårdagen fyllde Otto 30 år och den bästa födelsedagspresenten var nog den fina seglingen de gjorde som har satte dem på sjätteplats. Vågorna har varit stora och vinden blåsig vilket har varit lite jobbigare för Hannes och Albin som ligger på en 21.
I Nacra ser vi Rasmus Rosengren/ Ida Svensson och Emil Järudd/ Cecilia Jonsson. Emil och Cicci har haft en bra dag och kom in som sjua. Till en början hade dem lite problem med länsfarten vilket förbättrades till race 2 och tre. Rasmus och Ida som vann Vilamoura Grand Prix 1 ligger på en 11e plats men det är tight med poängen uppåt och dem är taggade på idag.
Idag fortsätter seglingarna och fyra race väntas för alla klasser. Vi på Search önskar lycka till.


























