Stärk skyddet för det rörliga kulturarvet
Under Almedalsveckan medverkade Båthistoriska Riksförbundet, BHRF, genom Transporthistoriskt Nätverk, ThN, för att stärka skyddet för det rörliga kulturarvet. I möten med riksdagspartier och myndigheter ville BHRF lyfta behovet av tydligare lagstiftning, bättre myndighetssamverkan och bättre villkor för de ideella och privata aktörerna som bevarar historiska skepp och båtar.
Fotografiet ovan togs under Veteranbåtsfestivalen 2025 i Wasahamnen vid Galärvarvet på Djurgården i Stockholm, i en kulturhistorisk maritim miljö. I förgrunden syns klassiska fritidsbåtar, med Vasamuseet i bakgrunden till vänster och isbrytaren Sankt Erik vid Sjöhistoriska museets museipir till höger.
Båthistoriska Riksförbundet deltog i Almedalen genom Transporthistoriskt Nätverk, ThN, som samlar elva riksorganisationer inom det transporthistoriska kulturarvet. Nätverket företräder bland annat historiska skepp och båtar, museijärnvägar, veteranfordon, flyg och andra rörliga kulturarv.

Sedan 2012 har Transporthistoriskt Nätverk, ThN, arbetat under devisen Bevara oss väl för att stärka bevaranderätten för det rörliga kulturarvet. En av nätverkets viktigaste frågor är att införa en hänsynsregel i kulturmiljölagen, så att statliga och kommunala myndigheter får bättre möjligheter att ta hänsyn till historiska transportmedel i beslut, tillståndsprocesser och regelverk.
– Genom ThN arbetar BHRF vidare i linje med Riksantikvarieämbetets förslag från 2018 om ett stärkt skydd för det rörliga kulturarvet. I synnerhet behöver åtgärder vidtas inom de områden som Riksantikvarieämbetet lyfter som problemområden. Historiska skepp och båtar, fordon, flygplan och järnvägar är levande kulturarv som fortfarande används, vårdas och visas upp. Om vi inte skapar bättre förutsättningar riskerar vi att förlora oersättliga delar av vår transporthistoria, säger Dan Thorell, ordförande i Båthistoriska Riksförbundet.

Sedan 2012 har Transporthistoriskt Nätverk, ThN, arbetat under devisen Bevara oss väl för att stärka bevaranderätten för det rörliga kulturarvet. Foto: Martin Prieto Beaulieu
Möten med partier och myndigheter
Under Almedalsveckan träffade representanter för ThN och BHRF företrädare för riksdagspartierna samt berörda myndigheter, däribland Transportstyrelsen, Riksantikvarieämbetet och Statens museer för maritim-, transport- och försvarshistoria.
Årets fokus låg på hur samverkan och kunskapsuppbyggnad kan stärkas mellan civilsamhällets bevarare och de myndigheter som påverkar förutsättningarna för det rörliga kulturarvet. BHRF ville särskilt lyfta fram att den nuvarande lagstiftningen inte är tillräcklig och att en hänsynsregel bara är en del av de åtgärder som behövs.

Dan Thorell, ordförande, Båthistoriska Riksförbundet. Foto: Martin Prieto Beaulieu
– Samverkan måste bli mer än bara välvilja. Våra expertmyndigheter behöver tydligare uppdrag och bättre verktyg för att kunna stödja det rörliga kulturarvet i praktiken. Det handlar om att hitta vägar framåt där säkerhet, miljökrav och moderna regelverk kan förenas med bevarande, brukande och kulturhistoriska värden, säger Dan Thorell.
Ideella krafter bär ett gemensamt kulturarv
För BHRF är det också viktigt att synliggöra det stora bevarandearbetet som i dag utförs av privata ägare, ideella föreningar, museer, varv, hantverkare och frivilliga runt om i landet. Deras insatser bidrar till att hålla båtar, fartyg, kunskap och hantverk levande, men det offentliga stödet är ofta begränsat.
BHRF vill därför se fler åtgärder som underlättar bevarandet av historiska båtar och fartyg. Det kan handla om bättre bidragsformer, reducerade avgifter, skatteincitament, anpassade regelverk och ökad förståelse för att även enskilda objekt kan ha ett stort kulturhistoriskt värde. I dag gör olika regelverk ofta liten eller ingen skillnad mellan nya och moderna transportmedel och historiska transportmedel som bevaras, brukas och visas upp som en del av vårt gemensamma kulturarv. På samma sätt är skatter och avgifter inom trafik- och miljöområdet sällan differentierade utifrån om verksamheten är ideell, privat eller vinstdrivande. Det riskerar att skapa orimliga villkor för de föreningar, ägare och frivilliga krafter som tar ansvar för att hålla det rörliga kulturarvet levande.

Saltkråkan Race – när Stockholms segelskutor samlas för kappsegling, gemenskap och tradition. Foto: Martin Prieto Beaulieu
Den nyligen presenterade utredningen om breddad kulturfinansiering, ledd av Karin Forseke, innehåller förslag om bland annat skattereduktion för gåvor till kultur samt statlig matchning av privata bidrag. BHRF ser positivt på förslag som kan öppna nya möjligheter för finansiering av det rörliga kulturarvet.
– De människor och föreningar som vårdar historiska båtar och fartyg gör en samhällsinsats. De håller kunskap, hantverk, berättelser och historiska miljöer levande. Därför behöver deras arbete erkännas och stödjas på ett helt annat sätt än i dag, från lokal och kommunal nivå till regional och nationell nivå, säger Dan Thorell.
Inför valet i september har BHRF skickat en enkät till riksdagspartierna. Svaren visar att det finns ett brett politiskt intresse för att stärka förutsättningarna för det rörliga kulturarvet. Under Almedalsveckan vill BHRF bidra till att omsätta detta intresse i konkreta steg framåt.
Båthistoriska Riksförbundet samordnar i dag 35 organisationer runt om i landet som tillsammans arbetar för att synliggöra, bevara och utveckla det maritima kulturarvet. Det handlar om allmogebåtar, fritidsbåtar, segelfartyg, ångfartyg och andra historiska båtar och fartyg – men också om den kunskap, det hantverk och de miljöer som gör kulturarvet levande.
Om Transporthistoriskt Nätverk
Transporthistoriskt Nätverk, ThN, bildades 2012 och samlar elva riksorganisationer. Nätverket arbetar för en stärkt bevaranderätt för det rörliga kulturarvet. I nätverket ingår följande organisationer:
Arbetslivsmuseernas Samarbetsråd, ArbetSam
Båthistoriska Riksförbundet, BHRF
Järnvägshistoriska Riksförbundet, JHRF
Motorhistoriska Riksförbundet, MHRF
Museibanornas Riksorganisation, MRO
Svensk Flyghistorisk Förening, SFF
Sveriges Segelfartygsförbund, SSF
Sveriges Ångbåtsförening, SÅF
Vagnhistoriska Sällskapet, VHS
Veteranflyggruppen EAA Sverige
Åkerihistoriska sällskapet































