Stort gensvar för kvinnlig eskadersegling till Västindien
Den 17 april gick det kvinnliga nätverket She Captain ut med planerna att ordna en eskadersegling i Västindien under 2025. Förhandsanmälningar, som kunde göras under en vecka, visade att intresset var stort.
I år anordnar nätverket fler eskadrar, events och aktiviteter än någonsin tidigare och nu är Västindien på planeringsstadiet. Intresset var stort redan när föranmälan stängde.
– Vi har fått ett stort gensvar för Västindien, just nu 55 personer preliminärt anmälda, säger Cecilia Hedin som är med i teamet för eskaderplanering.
Cirka 4 båtar förväntas det bli under 2 veckor i mars 2025, men det är inte första gången en sådan resa planeras.
– År 2020 var när vi senast arrangerade en resa dit, men den fick tyvärr fick avbrytas på grund av Covid.
Med i årets planering finns också eskader på destinationer som Mallorca, Västkusten, Åland, Stockholm och Grekland, enligt information på webben.

























