SSL Gold Cup Final Series på Gran Canaria har invigts
Idag, den 10 november seglas första grundomgången av SSL Gold Cup Final Series utanför Las Palmas – seglingens "fotbolls-VM".
På öppningsceremonin av SSL Gold Cup Final Series; världscupen i landslagssegling – var det ett brus av spänning bland de internationella lagen som närvarade under kvällen. Känslan av förväntan bland lagen var påtaglig då dignitärerna levererade sina välkomstmeddelanden till de första 16 internationella lagen, vilka har rest från hela världen för att tävla på Gran Canaria under november månad.
Regattadirektör Paul Hutton-Ashkenny inledde ceremonin med att säga:
"Det var för sex år sedan på Bahamas som konceptet med SSL Gold Cup först presenterades, med fotbolls-VM som förebild, men i segling. Nation mot nation, med legenderna inom segling som tävlar om nationell stolthet i en stor kölbåt.
Många vägar i livet pratas om, få blir faktiskt realitet, men SSL Gold Cup skulle inte vara ett sådant projekt. Under de sex åren som följde anammade häpnadsväckande 56 länder visionen innan ett enda race hade seglats.
Vi har 24 dagar av mycket konkurrenskraftig segling framför oss innan vi kommer att kröna världsmästarnationen i segling. Men förhasta er ej, detta kommer inte att vara slutet på SSL Gold Cup-historien, utan en ny början. När vi hurrar för den nya världsmästaren kommer vi samtidigt se framåt mot nya horisonter och nya upplagor av SSL Gold Cup. Historien har bara börjat."
Kvällens invigningstal och ceremoni avslutades med lottdragning för att fastställa fleeten för grundomgången i SSL Gold Cup som börjar idag, fredag 10e november. Fyra fleet – var och en med fyra lag – handplockades av funktionärer i en slumpmässig dragning.
SSL Gold Cup har samma format som ett fotbolls-VM. 16 lag tävlar mot varandra i grundomgången som äger rum mellan den 10-14 november. Fyra grupper om fyra landslag tävlar mot varandra, där de två bästa lag i varje grupp går vidare till nästa omgång.

Sverige börjar segla i 1/8-finalen med start den 21a november. Foto: SSL Gold Cup
1/16-finalerna äger rum mellan 16-20 november. Lag som är rankade mellan placering 24-17 möter de lag som kvalat sig vidare från grundomgången. Återigen delas lagen in i grupper om fyra med de två bästa från varje grupp som tar sig vidare till 1/8-finalerna.
Det svenska laget kommer att börja tävla i 1/8-finalen med start den 21 november, tillsammans med de lag som är rankade mellan plats 16-9 och de lag som tagit sig vidare från 1/16-finalerna. Övriga lag som börjar tävla i 1/8-finalerna är USA, Argentina, Polen, Brasilien, Schweiz, Norge och Frankrike.
Finalseglingarna äger rum den 3 december.
Mer information om Star Sailor League på: www.starsailors.com
Följ SSL Gold Cup på: www.goldcup.starsailors.com




























