Sailing SV Delos firar en miljon prenumeranter
Det har blivit dags att återvända till Sailing SV Delos – och den här gången finns det anledning att fira. Kanalen har passerat en miljon prenumeranter. I avsnittet ”1 MILLION SUBS! WE DID IT!” stannar Brian Trautman och svenska Karin ”Kazza” Syrén upp för att blicka tillbaka på resan och de människor som har följt dem längs vägen.
För oss som följt Delos genom åren är det också ett tillfälle att återse en seglingsberättelse som vuxit och förändrats med livet ombord. Från äventyr med kompisgäng till familjeliv med dottern Sierra och nu det omfattande arbetet med Delos 2.0 – familjens nya aluminiumkatamaran.
På senare tid har båtbygget stått i centrum, med allt från inredning till installation av solpaneler på att-göra-listan.
Detta knappt åtta minuter långa jubileumsavsnitt blir en paus i byggandet och en återblick på hur ett seglingsäventyr har samlat en publik världen över. Har du tappat kontakten med Delos är det här ett fint tillfälle att hitta tillbaka.

























