Räkna med både is och björn längs med Nordvästpassagen

Juhos resa genom Nordvästpassagen fortsätter och vi kan inte slita oss. Här bjuder han på något alldeles speciellt från Norra ishavet.

Juho* är en vinterseglare. Han dokumenterar sina äventyr från Norge, Svalbard, Färöarna och Island på youtubekanalen Alluring Arctic. Båten (aluminium) heter s/v Lumi.

Det här är hans andra försök att ta sig fram genom Nordvästpassagen**, från Alaska till Grönland, för att sedan tillbringa vintern instängda av is i en avlägsen vik på Grönland.

På denna nionde etapp av äventyret seglar Juho in i området med is.

*Juho upptäckte segling när han var i tjugoårsåldern då han ägnade vintrarna åt friåkning i Alperna och behövde en sommaraktivitet. Efter att ha avslutat en nybörjarkurs i segling och tillbringat några år med att utforska Östersjön och den fantastiska finska skärgården på sin första lilla båt såg han en möjlighet att förena sin kärlek för skidåkning och segling i norra Europa.

**Nordvästpassagen är en farled norr om amerikanska kontinenten mellan Atlanten och Stilla Havet genom Norra ishavets packis och Kanadas arktiska skärgård. Stora delar av året är farlederna täckta av is. I takt med att klimatet blir varmare öppnas passagen upp för icke isbrytande fartyg.

Top