Lärdomar från OS i centrum för SailGP
Den 11-12 april kommer SailGP att segla i Sydamerika för första gången. Flera av seglarna gjorde premiär på Guanabara Bay under OS i Rio, men ingen känner bukten så väl som Martine Grael.
Premiären i Rio och Sydamerika var planerad förra året, men blev inställd. Två månader innan seglingen skulle äga rum kraschade Australiens vinge och efter tester på samtliga vingar hittades ett systemfel. I år gör serien ett nytt försök. Tävlingen kommer att ta plats utanför Rio de Janeiro på Guanabara Bay. Det är samma vatten som OS-banorna låg på för 10 år sedan och det är många seglare som nu kommer att återse den omtalade seglingsplatsen. Nathan Outteridge, Iain Jensen, Hannah Mills och Giles Scott tog alla guld den gången. Sam Meech, coach i det svenska laget, tog brons i Laser. Listan med medaljörer fortsätter, vilket understryker att SailGP håller vad de lovar när det kommer till att suga åt sig världens bästa seglare. Inte mindre än 11 av 30 medaljörer återvänder till Rio tillsammans med SailGP.

Två av de 11 OS-medaljörerna som återvänder till Rio: Hannah Mills och Martine Grael. Foto: Andrew Baker / Sail GP
Martine Grael, SailGP:s första kvinnliga rorsman, får nu segla på hemmavatten för första gången. Hon har mer eller mindre växt upp på vattnet och tror att det, tillsammans med erfarenheterna från OS, kommer att spela roll. "Det finns berg till lovart om banan och vinden kan komma från två olika håll runt det," förklarar hon och fortsätter: "Det är inte ett lätt ställe att segla på, speciellt inte utan erfarenhet."
Inför OS 2016 lade många nationer mycket tid och resurser på att kartlägga tidvattnet i viken. Strömmar, vindens påverkan och temperaturskiktningar gör det dock svårstrukturerat. "Strömmen är väldigt svår att förutspå. I slutändan handlar det om iakttagelse. Man behöver inte en fancy modell, man behöver bara hålla koll på vad som händer med vattnet just nu."

Martina Greal, seriens första kvinnliga rorsman, får äntligen segla inför hemmapublik. Foto: Felix Diemer / Sail GP
Martina ser fram emot en spännande premiär för SailGP i Brasilien. Dagarna innan första startskottet kommer lagen träna ute på vattnet. Som vanligt sänds tävlingen direkt på YouTube. Vi rundar av med en längre intervju med Martina om innebörden av att vara första kvinna vid rodret.



























