Måndagsbåten: Canova

Denna ytterst innovativa superyacht från Baltic Yachts vann Boat Internationals pris för Best Naval Architecture Sailing Yachts. 

Canova är utrustat med det patenterade DSS-systemet som använder utfälbara foils för att minska krängningsvinkels och get ett dynamiskt lyft, vilket kompleterar kölen. Systemet ska öka konforten och minska deplacementet och har bevisats öka VMG när man seglar offshore, samtidigt som det ökar stabiliteten och minskar vikten. 

Hon är också utrustad med en sofistikerad dieselelektrisk framdrivning och ett hydrogenererande system som minskar användningen av fossilt bränsle och gör det möjligt att använda yachten under lång tid i "tyst läge".

Vibrations- och ljudnivåerna ombord reduceras ytterligare genom att använda en elektrisk framdrivningsmotor som drivs av litiumbatterier som laddas med hjälp av en kombination av traditionella generatorer och propellerdriven hydrogenerering.

Canova är designad för att segla snabbt, bekvämt och effektivt. 

Kombinationen av en stor däckssalong, som utgör navet i inomhusytorna, och en stor, välutrustad, cockpit som är täckt av en lång solid bimini, gör henne till en veritable lyxbostad även under segling.Det imponerande användandet av ny teknik kommer göra henne till en progressiv och anmärkningsvärd båt. 

  • Byggnadsår: 2019
  • Varv: Baltic 
  • Designer: Farr Yacht Design
  • Interiör: Lucio Micheletti
  • Längd: 43.3m / 142 fot
  • Bredd 9 m / 29.5 fot 
  • Deplacement: 134 ton 
  • Djupgående: 3.8m
  • Skrov: Kolfiber och Epoxy 
  • Däck: Teak
  • Cruisingfart 10 knop
  • Maxfart: 16 knop
  • Gäster: 6
  • Hytter: 3
  • Besättning: 5
Top