Midsummer Match Cup 2020 ställs in
Coronaviruset skördar änny ett offer: Midsummer Match Cup. Den mixade matchracingtävlingen som skulle seglats i slutet av juni i Skärhamn skjuts fram, det beskedet nåddes vi av idag.
Tävlingsorganisationen, som till stora delar har bytts ut, har under våren arbetat i lite motvind: dels med att få en ny organisation på plats och dels med den globala pandemi som sprider sig i världen, och det blev tillslut det som blev spiken i kistan.
"Vi har tyvärr under rådande omständigheter: Coronavirusets spridning och den påverkan det har på samhället och de restriktioner det medför, tvingats skjuta upp Midsummer Match Cup ett år", skriver organistationen på sin facebooksida idag.
I ett meddelande till seglarna utvecklar man resonemanget "Reserestriktioner kan komma att göra det svårt eller till och med omöjligt för seglare att ta sig till tävlingen. I Sverige får vi just nu inte samla mer än 50 personer på samma ställe, vilket i sig är ett problem. Vi står också inför en utmaning då många företag och sponsorer drabbats hårt under denna kris"
Midsummer Match Cup seglades för första gången den 25-29 juni 2019 på Hamnefjorden precis vid hamninloppet till Skärhamn. Båttypen som användes är Fareast 28R, samma som används i till exempel Lysekil Women's Match.




























