Josefin Thörnberg – medlem nummer 19 i Seglingens Hall of Fame
Efter en unik elitsatsning på närmare 20 år avslutade Josefin Thörnberg (tidigare Olsson) sin elitkarriär efter säsongen 2025. Nu belönas hon för sina framgångar med en plats i svensk seglings Hall of Fame. Med medaljer från OS, VM och EM lämnade hon sporten som en av Sveriges främsta genom tiderna. Ingen annan svensk kvinna har representerat Sverige i segling i fyra olympiska spel.
Josefin valde under 2025 att lägga en lång och framgångsrik kappseglingskarriär på hyllan efter att ha dominerat Laser Radial-klassen (numera ILCA 6) i Sverige i cirka 15 år. Hon har under denna tid även tillhört den yppersta världseliten och ingen annan svensk seglare på damsidan har representerat Sverige i fyra olympiska mästerskap (London 2012, Rio de Janeiro 2016, Tokyo 2020 och Paris 2024).
Josefin föddes i Nyköping och som sjuåring började hon segla optimistjolle i Oxelösunds Segelsällskap. När hon vuxit ur optimistjollen gick hon vidare till E-jolle och hamnade därefter i Laser Radial.
Hennes största framgång kom vid OS i Tokyo 2020 (som arrangerades 2021 på grund av pandemin) då hon vann en olympisk silvermedalj. Inför finalracet var hon på tredje plats och då visade hon vem som var bäst när det gällde som mest. Hon vann det sista racet och seglade därmed hem en olympisk silvermedalj till sig själv och till Sverige. Guldet gick till ”Jossans” kompis, danska Anne-Marie Rindom.
Josefin har också två VM-medaljer och en EM-medalj på sitt CV, plus åtta guldmedaljer från svenska mästerskap. Sommaren 2024 utsågs hon av SOK till svensk fanbärare (tillsammans med ryttaren Peder Fredricson) vid invigningen av de olympiska spelen i Paris.
Elitsatsningen är alltså över men seglingen kommer alltid att vara en del av Josefins liv. Och när hon nu ser tillbaka är hon mer än nöjd med vad hon fick vara med om som elitidrottare:
– Det var fantastiskt på alla vis. Det var ju en dröm som gick i uppfyllelse. Och jag kommer alltid att hålla på med segling. Sen får vi se i vilken form och på vilken nivå det blir, säger Josefin.
Josefin Thörnberg är medlem nummer 19 i svensk seglings Hall of Fame. Övriga medlemmar är: Pelle Petterson, Marit Söderström, Magnus "Mange" Olsson, Jörgen Sundelin, Peter Sundelin, Ulf Sundelin, Göran Marström, Anders Bringdal, Sune Carlsson, Therese Torgersson, Vendela Santén, Göran Andersson, Stig Wennerström, Fredrik Lööf, Göran Petersson, Ingvar Hansson, Magnus Holmberg och Roger Nilson.
Josefins karriär i korthet
Josefin Thörnberg, Laser Radial / ILCA 6
Född: 1989-08-23
Moderklubb: Oxelösunds SS
Elitklubb: KSSS
Utbildning: Kandidatexamen Business and Economics Handelshögskolan i Stockholm
Meriter: 2008 VM-guld i E-jolle, 2014 1:a World Cup-finalen, 2015 VM-silver Laser Radial, 2016 EM-silver Laser Radial.
OS-resultat: 18:e i Laser Radial 2012, 6:a i Laser Radial 2016, OS-silver Laser Radial 2020, 17:e ILCA 6 2024.

























