Hypr tar linehonour och svenskar i topp på VM i DH
Tidigt i morse avgjordes linehonour i årets upplaga av Gotland Runt. Det var VO70:an Hypr som efter en tight strid i lätt bris med TP52:an Outsider som seglar för Kieler Yacht Clubar lyckades skära mållinjen först. Gaia som seglar i klassen "Spirit of Tradition" var första båt in till Sandhamn. Här följer senaste live-uppdateringen från KSSS.

Underbart vackra Gaia som seglar i klassen "Spirit of Tradition" var den första av Gotland Runt-båtarna som kom till Sandhamn. Efter 30:19:45 kom hon forsande i mål på en brant halvvind. Foto: Henrik Trygg
Heja fram dina favoriter i realtid via TracTrac, både på KSSS hemsida (www.ksss.se) samt med TracTrac-appen. Tänk på att det är två tävlingar i en; Gotland Runt såklart, men också ORC DH Worlds. KSSS sänder också dagliga uppdateringar via sin youtubekanal morgon och kväll, klockan 8 och 20, till och med onsdag 6 juli.
Nästa nyhetsuppdatering från KSSS kommer klockan 20.



























