Från The Ocean Race HQ till skeppare på Team Malizia

Vi känner igen Will Harris från Team Malizia i The Ocean Race men faktum är att han var en del av tävlingen redan 2017–18 men då bakom kulisserna.

Under 2017–18 års upplaga av The Ocean Race jobbade Will Harris i ”kontrollrummet” på The Ocean Race HQ. Han gav support till teamen som tävlade medan han själv satt i Alicante. Nu bara fem år senare är han skeppare ombord Team Maliza och inte bara under en etapp utan två.

"Jag hade tur i den senaste upplagan av racet att få vara en del av HQ teamet. Jag såg det som en bra ingång att kanske en dag få möjligheten att själv vara med", säger Will i ett pressmeddelande.

"Jag fick mycket erfarenhet av att övervaka de sju båtarna som då tävlade. Även om jag inte själv seglade tror jag att jag lärde mig mycket om hur man bäst närmar sig The Ocean Race."

"De senaste fem åren har handlat om att utveckla min egen seglingskarriär. Jag är mycket bestämd att komma dit jag vill. Jag visste att jag ville ha en plats i The Ocean Race och jag har arbetat hårt för att göra allt jag kan för att vara här. Jag visste att jag var tvungen att ta mig an så mycket offshore-segling som möjligt för att synas och skaffa erfarenhet.

Jag hade turen att träffa Boris och Team Malizia 2019 och vi bara smälte samman. Vi kom definitivt bra överens och Boris har stort förtroende för mig. Det fanns hundra andra seglare med mer erfarenhet som han kunde ha valt framför mig. Jag var då bara 26 år och hade aldrig ens seglat över Atlanten."

Nu ska alltså Will vara skeppare under etapp 4 av The Ocean Race medan Boris Hermann är kvar på land. Will och besättningen gjorde ett imponerande jobb i andra etappen där Boris skadade sig precis innan start. Det ska bli spännade att följa teamet nu när det är bestämt sen innan att de har en ny skeppare.

Läs hela historien om Will på: theoceanrace.com

The Ocean Race etapp 4 seglas från Itajaí till Newport, Rhode Island med start 23 april.

Top