EM i Moth - ett race för både seglare och tillverkare
Just nu pågår EM i Moth i franska Saint-Pierre-Quiberon. Inte mindre än 90 seglare står på startlinjen, dock inga svenska den här gången. Trots den blågula frånvaron är resultatet högintressant, inte minst utifrån ett båtutvecklingsperspektiv.
I skrivande stund ligger amerikanen Brad Funk (Bieker) i topp med 14 poäng. Hack i häl ligger två britter; Dylan Fletcher (Aerocet) och Simon Hiscocks med (Bieker) 15 respektive 16 poäng. Ett race är struket.
Bieker (byggd i Nya Zeeland) har dominerat på tävlingarna runt om i världen de senaste två åren och är uppenbarligen båten att slå. Den kanske mest spännande utmanaren just nu är Aerocet från brittiska Maguire och det är ingen tvekan att Dylan Fletcher har siktet inställt på guld. Ytterligare två intressant båtar är Exploder från Polen (samma tillverkare som Exploder A-Cat) samt Thin Air från Storbritannien som båda ligger inom topp 10.
Det skall nämnas att Sail-GP seglar i helgen vilket gör att flera seglare som normalt prenumererar på topplaceringarna, som Francesco Bruni, Phil Robertson och Kyle Langford, lyser med sin frånvaro.
Så här såg det ut igår:


























