Dokumentärtips – Sveriges sista koloni
Med jämna mellanrum rapporterar vi från Saint Barth Cata Cup. Det är också i samband med den tävlingen som vi fick upp ögonen för Sveriges inte alltför smickrande roll i öns historia.
Trots stor nyfikenhet tog vi oss aldrig tiden att gräva djupare i ämnet. Just det har dock youtubekanalen Random Making Movies* gjort.
I avsnittet "Sveriges sista koloni – Saint Barthélemy" besöker trion ön Saint Barthélemy, även känd som St Barths. För 148 år sedan var Saint Barthélemy en svensk koloni. Sverige kontrollerade ön i närmare 100 år. Vad finns egentligen kvar från Sveriges kolonialtid och varför är ön idag en plats för de absolut rikaste i världen? Check it out.
*RandomMakingMovies är en svensk youtube-kanal som bildades den 25 augusti 2010. Gruppen består av medlemmarna Jonas Andersson, William "Kulan" Forslund och William Jonsson.

























