Dags att börja ladda för F18 Raid World Championship
I år går VM i raidsegling för F18 av stapeln i samband med Stockholm Archipelago Raid. Med bara 6 månader kvar till start intensifieras förberedeslerna, inte minst för KSSS och F18-förbundet. Vi har kokat ner den senaste informationen nedan. Vill du ta del av alla detaljer hittar du dem på www.stockholmarchipelagoraid.com.
Årets upplaga av Stockholm Archipelago Raid, tillika VM i raidsegling för F18, kommer att avgöras den 17-21 augusti. Det blir den 22:a omgången av tävlingen, som av samtliga tidigare deltagare (kan kanske finnas något undantag, men vi har faktiskt aldrig stött på något) får omdömet "magisk".
Banan:
Area: 4400 kvm
Kontroller: cirka 70 totalt, 6-10 per dag
Bana: 250-400 M beroende på förhållanden
1 Start: KSSS Saltsjöbaden
2 Base camp 1: Rånö
3 Base camp 2: Lökholmen
4 Base camp 3: Fejan
5 Base camp 4: Nässlingen
6 Målgång: KSSS gästhamn, Stockholm city

Banan för F18 Raid World Championship 2022. Källa: Stockholm Archipelago Raid
Nyheter:
1. Fem dagar racing istället för fyra
2. Partnerskap med KSSS
3. Fleetet växer med 5 lag från 30 till 35 stycken
4. En än mer spektakulär bana utlovas (tidigare är svårslagna, men med ytterligare en dag öppnas fler möjligheter upp)
5. Målgång i centrala Stockholm
6. Ny logga
Självklart lockar F18 Raid World Championship några av världens bästa F18-seglare, men tävlingen är också öppen för klubbseglare som vill ta del av äventyret och spännande segling i en av världens vackraste skärgårdar. Registreringen öppnar den 1 april (www.stockholmarchipelagoraid.com). Stay tuned!
Ett bra sätt att dra igång uppladdningen är att ta en titt på sammandraget från Stockholm Archipelago Raid 2017 nedan.





























