Bygget av en TP52:a – Trinity Racing
Att vara ett seriöst seglingsteam, vinna Gotland Runt, driva seglingssporten framåt och samtidigt ha ett mycket spännande projekt på gång – det är Trinity Racing. Marcus Höglander, team manager, har tidigare berättat om teamet i notisen Det här är Trinity Racing. Här lägger vi fokus på lagets helt nybyggda TP52:a.
52 SUPER SERIES är en av världens främsta kappseglingsserier för enskrovsbåtar. Allt började 2012 i Barcelona. När serien firade tioårsjubileum 2022 stod det tydligt att intresset för klassen är större än någonsin, med nya team och nybyggda båtar som hela tiden höjer nivån.
Nu står det klart att Sverige åter får representation i serien genom Trinity Racing – teamet som vann Gotland Runt i somras.

Foto: Trinity Racing
Den ursprungliga planen var att köpa en begagnad TP52, men teamet ändrade sig snabbt. Ambitionen var tydlig: ska man göra satsningen, ska den göras fullt ut.
– Vi vill bygga rätt team, rätt organisation och en båt som på sikt kan vinna serien, säger Marcus.
I en klass där utvecklingstakten är konstant finns det inget utrymme för flera års inlärning. Konkurrensen driver hela tiden utvecklingen framåt, vilket ställer höga krav på både förberedelser och genomförande från start.
Trinity Racing befinner sig just nu i en intensiv uppbyggnadsfas, där både båt och organisation formas parallellt. Teamet växer snabbt med rekrytering av seglare, shore crew och logistikpersonal.
Under en regatta består organisationen av ett omfattande team: 13 seglare ombord samt mellan sju och tio personer på land och i följebåt. Det är med andra ord en satsning som kräver både bredd och spetskompetens.

Foto: Trinity Racing
Den nya båten byggs enligt en så kallade box-rule som styr TP52-klassen, vilket innebär att konstruktionen måste hålla sig inom givna ramar. Trinity Racings båt blir en systerbåt till Platoon och Allegra. Trinity Racing har samma skrovform men en nyutvecklad design av däcket.
I en klass där utvecklingen har pågått under lång tid är skillnaderna mellan båtarna små. Många konstruktioner närmar sig perfektion, vilket gör att varje detalj blir avgörande. Ambitionen är tydlig – att bygga den mest moderna och snabbaste båten inför kommande säsong.
Skrovet byggs i Valencia hos King Marine, en av de mest etablerade aktörerna inom avancerad kappseglingsproduktion.
Arbetet med båten inleddes genom att kontakta två av världens ledande designfirmor. Valet föll till slut på den spanska designfirman Botin Partners, som ansvarar för helheten – från hydrodynamiska beräkningar till skrovets linjer.
Parallellt rekryterades en projektledare för bygget, där valet föll på den erfarne argentinaren Mickey Costa. Tillsammans inledde de designprocessen och säkrade en byggplats hos King Marine – en eftertraktad resurs där projekten planeras långt i förväg.
När skrovritningarna var klara tog nästa fas vid: att välja system och komponenter. Beslut fattades kring allt från hydraulik, vinschar och tampar till köl, segel och övrig utrustning. För att säkerställa högsta nivå har teamet tagit in extern expertis, bland annat seglare med erfarenhet och framgångar i TP52-klassen.
Det innebär att varje beslut är noggrant analyserat och förankrat – inget lämnas åt slumpen.

Foto: Trinity Racing
Komponenter till båten beställs från hela världen och befinner sig nu i olika stadier av tillverkning. En särskilt intressant del av projektet är samarbetet med Harken, som utvecklar två nya produkter specifikt för Trinity Racing – lösningar som senare kan komma att bli standard i deras sortiment.
Det handlar bland annat om ett nytt hydrauliskt system samt en vidareutveckling av förstagshydrauliken, integrerad med fockens trimfunktioner.
Alla dessa delar ska så småningom sammanfogas till en toppmodern TP52 – byggd för att prestera på absolut högsta nivå.
Målet är tydligt. Teamet siktar på att ha en konkurrenskraftig båt redo inom kort och på sikt vara det team som korsar mållinjen först i 52 SUPER SERIES.
För Marcus Höglander handlar arbetet just nu om att säkerställa att varje del av projektet håller den nivå som krävs.
Exakt vilka som kommer att ingå i teamet är ännu inte officiellt. Besked väntas i slutet av april efter de sista uttagningarna. Klart är dock att satsningen kommer att ha en stark svensk prägel – och att kraven är höga.

Foto: Trinity Racing






























