Breaking News: Alex Thomson har gått på grund!
Det är inte över förens man korsar mållinjen! Den välmeriterade brittiske havskappseglare såg ut att vara på väg mot en förkrossande ledning I Route du Rhum, med bara dryga 50 sjömil kvar till mål hade han en ledning på dryga 190 sjömil till sin närmsta konkurrent Paul Meilhat, när vi i natt nåddes av nyheten att Thomsons IMOCA Hugo Boss gått på grund.
Efter kontaktat med Alex Thomson kunde tävlingsledningen fastställa att Hugo Boss gått på grund längs med ön Grande Terres norra sida, precis söder om fyren Grand Vigie, kring 21.45 lokal tid. Thomson ska vid tillfället ha seglat i ca 6 knop meddelar hans team.
Då han gick på klipporna tvingades Thomson att ta ner sina segel och starta sin motor för att ta sig själv och sin båt i säkerhet. Han lyckades komma loss från revet och hissade där efter segel, och plomberade motorn igen för att fortsätta tävlingen.
Alex skadades inte i grundstötningen, men båten har tagit en del stryk: förens ”crash box” är skadad och har tagit in vatten, men det verkar som att läckaget är begränsat till en liten sektion i fören, också bogsprötet är skadat.

Enligt rapport ska styrbords foil vara skadat, och Thomson befarar att skrovets strukturella integritet såväl som kölen tagit stryk.
Med mindre än 50 sjömil kvar seglar Alex nu i 7 knop mot mållinjen för att grundstötningen till trots ta hem segern – men vi får se om han får den. Tävlingsledningen kommer att lägga in en protest mot Thomson för att han använde sin motor under racet.































