Au revoir et à bientôt
Första omgången av Louis Vuitton Cup (roundrobin 1 och 2) är avklarad. INEOS Britannia visade sig lite oväntat vara bäst i klassen och Orient Express åkte ut efter hela nio förluster och bara en vinst.
Inför Louis Vuitton Cup kallade vi Sir Ben Ainslies Ineos "ett av de mer tveksamma korten." Vi hade rätt, till en början, men britterna tog vara på båtens potential och lyckades slipa till manövrar och taktik samt hitta farten även i lättvind. Arbetet gav utdelning och en märkbart nöjd Ben lät sig intervjuas av pressen.
En skarp kontrast till detta var besvikelsen i det franska lägret efter sista matchen mot UK som satte spiken i Orient Express-kistan för den här gången. Det har antytts att syndikatet är mer långsiktigt. Det återstår dock att se när den nya försvararen är på plats med de nya reglerna.
Höjdpunkten från åttonde och sista dagens racing var utan tvekan matchen mellan Ineos och Luna Ross (RACE 31) som slutade till britternas fördel. Matchen mellan Nya Zealand och USA (RACE 30) var inte heller ointressant, men "över" ganska snabbt.

Önskar du en komprimerad, men ack så god överblick, av hela händelseförloppet rekommenderar vi Matthew Sheahans (PlanetSail) summering nedan.
Har du ytterligare en kvart och gillar att nörda ner dig är Mozzy Sails analys av Ineos framgångar välinvesterad tid. Han ställer sig också frågan om Nya Zeeland tvingats byta foils.
Summering av åttonde och sista racedagen av Louis Vuitton Round Robin:
Ineos tar över Luna Rossas favoritskap:

























