Att välja väg över Atlanten!
På havet är kortaste vägen väldigt sällan samma som den snabbaste vägen. Allt beror på lokala vind och väderförhållanden, och ibland också tidvatten.
Routing görs baserat på oceanografisk och meterologisk data, information hämtat från olika vädersateliter och olika typer av prognostekniker. Routing är inte bara viktigt när det gäller att hitta den snabbaste vägen, det är också viktigt ur ett säkerhetsperspektiv – man vill inte bli överasskad av oväder mitt ute på Atlanten.
Innan de begav sig iväg på Atlantic Rally for Cruisers utvärderade besättningen ombord på Cygnus Cygnus flera olika alternativ:

Efter många timmars utvärderande valde vi den röda linjen nedan – där den svarta visar närmsta vägen.






























