Ashby tar varje chans han får
Det är en gladare Glenn Ashby i dagens video än tidigare veckor då Lake Gairdner äntligen börjar torka upp och han får komma ut och testköra Horonuku.
Glenn Ashby driver just nu projektet Land Speed där målet är att sätta nytt fartrekord.
"Vi har haft ungefär fyra dagar med lite regn, vilket tyvärr leder till att mer vatten på sjön. Precis när det ser ut att torka ut verkar det regna igen, vilket är lite otur", Säger Ashby i ett pressmeddelande (fritt översatt).
Farkosten Horonuku står däremot redo och när det blir en lucka är alla i teamet beredda att ta den.
"Vi har gjort en del justeringar för att kunna starta på egen hand, vilket är en del av regeln. Det är inte tillåtet att bogsera vid starten enligt världsrekordsreglerna men det är okej att tryckstartas av människor.
För att slå rekordet måste vi ha en genomsnittshastighet på 205 km/h i över 3 sekunder. Så varje körning som vi kan komma någon km/h närmare detta är ett positivt framsteg”, avslutar Ashby.
Läs hela pressmeddelandet på emirates-team-new-zealand.americascup.com.



























