Aloha Sailing - Svenska gänget samlar pengar till WWF

Nu var det längesen vi hörde något ifrån Aloha Sailing. Den svenska besättningen som bestämde sig för att segla runt jorden på obestämd tid men främst utan stress.

Aloha Sailing består av sju barndomsvänner från Nynäshamn mellan 23 till 25 år som är ute på deras livs äventyr och seglar runt i världen. Parallellt driver de en YouTube-kanal och dessutom en insamling till WWF Världens Hav.

Den senaste hälsningen från gänget var två månader sen när de startade seglingen i Panama och fortsatte genom Panamakanalen.

Se avsnittet här:

Varför de gör resan (taget från deras hemsida):

Det hade vart häftigt att kunna upptäcka världen med båt, att kunna segla iväg med sin båt och några månader senare ligga och guppa i karibiska havet med samma båt är ju ändå otroligt.

Vi drömde om att få sticka iväg, helt utan stress eller slutdatum. Att ta chansen nu när vi har möjligheten. 2016 åkte William, max och en ny kompanjon vid namn Jonatan ner till Danmark och köpte en Sirena 44:a som vi seglade hem till Nynäshamn.

Vi alla har samma tankar och visioner om resan, vi vill dra iväg och upptäcka världen, utan stress utan att ha någonting att ta hand om på hemmaplan, det får helt enkelt ta den tid det tar.

Vi ska samtidigt sköta en insamling till WWFs kampanj rädda haven, vi tänker sköta blogg och synas på sociala medier så varför inte gör någonting meningsfullt på samma gång.

Top