"Man kanske inte ska tävla i de förhållandena"

I kölvattnet efter SailGP i Auckland summerar både seglare och kommentatorer seriens tredje racehelg. Det svenska laget tappar efter en tung andra dag och kommentatorerna analyserar varför. Australien ser sig besegrade på hemmaplan och rorsmannen Tom Slingsby är besviken på förhållandena.

Artemis SailGP fortsätter att prestera i SailGP. Efter den första racedagen låg laget återigen på finalplats. Tyvärr bjöd dag nummer två på déjà vu från både Auckland och Perth. Efter dåliga starter i samtliga race tappade de till en nionde plats. Trots det ligger Artemis sexa i totalen. I kommentatorernas analys av helgen nämner de Artemis och att det är ovanligt att prestera på den höga nivån så fort; "om man nu kan referera till seglare som Draper och Outteridge som nya", lägger Todd Harris dock till. Kommentatorerna nämner att laget hamnar i en speciell situation i lättvind när man seglar med fyra ombord. På grund av nationallitetskraven får Chris Draper då bytas ut mot reserven Dave Gilmour. Steve Morrison, som tippade laget som segrare, säger att "i vindar där jag trodde att Artemis skulle vara som starkast var de inte lika bra." Rorsman Nathan Outteridge är redo att lära av helgen och gå vidare mot resten av säsongen.

Artemis ligger på sjätte plats i totalen efter tre deltävlingar. Foto: Felix Diemer / SailGP

Morrison fortsätter med att han förstår om det svenska laget är besviket efter helgen, men de var inte ensamma om att ha det tufft. "Det är första gången någonsin som Australien inte är i final på hemmaplan." I en intervju benämner Tom Slingsby helgen som frustrerande. "Vi hade ett bra läge, låg topp tre inför det sista racet, men levererade inte. Vi fick det resultat vi förtjänade." Tom fortsätter med att lättvind inte är hans favoritförhållanden. "När vinden dör så mycket att man behöver pumpa med centerborden för att komma framåt, och i princip ro båten, är jag inte säker på att racingen är så bra. Om man inte ens lyfter ena skrovet kanske man inte ska tävla. Men alla vet att jag har den åsikten, jag gillar mer vind och stora vågor", avslutar han med ett leende.

Tom Slingsby. Foto: Simon Bruty / SailGP

Det var till slut USA som stod överst på pallen, lagets första seger i serien. Storbritannien kom tvåa och Spanien trea. Kommentatorernas och skepparnas analyser hittar du i sin helhet på SailGP:s youtubekanal. Ett sammandrag av helgen finns även i notisen Tung dag för Artemis i Sydney.

Nästa deltävling går av stapeln den 11-12 april och då gör tävlingen en efterlängtad debut i Brasilien.

Top