Tvåa i finalen – Wigforss och Drakenberg vann hela EuroCup-serien
Henric Wigforss och William Drakenberg blev tvåa i 29er-klassens EuroCup-final i Medemblik. Resultatet säkrade också segern i den totala serien.
Duon från KSSS låg tvåa efter första dagens fyra race, men tog över ledningen efter lördagens seglingar. I finalen blev de till slut tvåa. I den sammanlagda EuroCup-rankingen slutade de överst, med sex nettopoäng. Finalen räknades tillsammans med lagens fyra bästa resultat från säsongens övriga regattor.
William beskriver förhållandena som krävande, särskilt under regattans senare dagar.
– Första dagen hade vi mellanvind, medan resten av regattan präglades av hårdvind och krabb sjö, vilket gjorde seglingen ganska krävande. En av våra största styrkor var att vi lyckades lyfta varandra på ett konstruktivt sätt när vi stötte på motgångar och hela tiden hålla fokus på nästa race.
Nu väntar förberedelser inför UVM i Vilamoura. Träningen ska ske både i 29er och 49er FX, med målet att behålla vanan i 29ern och samtidigt fortsätta utvecklas i den nya båten.
– Fram till UVM i Vilamoura kommer vi att kombinera träning i 49er FX och 29er. Fokus blir framför allt på att bibehålla känslan och vanan i 29ern, samtidigt som vi fortsätter utvecklas i 49er FX. Målet är att komma väl förberedda till Vilamoura och bygga vidare på det vi fick med oss från den här regattan, avslutar William.
Medembliks klassiska krabba vågor. Foto: matthijs / Int. 29er Class




























