Team Kroken klara för årets VM i Team Race  – representerar Sverige på Riddarfjärden

Team Kroken, med bröderna Lukas och Fabian Bergman vid rodret, är klara för årets VM i Team Race. Laget kommer att representera GSYS, och Sverige, när världens bästa lagseglare samlas på Riddarfjärden i Stockholm den 12-16 augusti.

GSYS står värd när årets VM i Team Racing går av stapeln. Mer om arrangemanget och dess betydelse kan du läsa i notisen Efter OS-missen - nu får Stockholm VM i segling 2026.

VM-platsen säkrades i helgen under Sommarcupen vid Beckholmen, som seglades i utmärkta förhållanden med både stabil vind och hög sportslig nivå. Fyra GSYS-lag deltog, tillsammans med gästande och meriterade Royal Thames Yacht Club (RTYC) från London.

– Det känns såklart jättekul. För några år sedan, när det först började talas om att VM i Team Racing skulle kunna hållas i Stockholm, sa vi i laget att det här var vårt långsiktiga mål. Att nu få representera Sverige på hemmaplan är stort, säger Fabian Bergman.

Team Kroken är inga främlingar för Team Racing. Laget har bland annat erfarenheter med sig från fjolårets VM i New Port. Mer om det kan du läsa om i notisen VM i Team Racing igång – med svenska Team Kroken på startlinjen. Foto: GSYS

Stabil segling och dramatisk final

Inför Sommarcupen låg Team Kroken bäst till i VM-uttagningarna efter seger i Vårcupen. Under helgens seglingar visade laget stabilitet och taktisk skärpa, tog ledningen redan efter lördagen och säkrade tidigt en finalplats.

Finalen seglades i bäst av tre race mot RTYC och bjöd på hög dramatik. Efter en förlust i första racet, kvitterade Team Kroken i det andra. Avgörandet kom först på sista benet i det tredje racet, där Kroken manövrerade sig till seger.

– Vi var nervösa inför finalen, men kände att vi seglat både strategiskt och taktiskt rätt genom hela regattan. Så länge en av våra båtar hade kontakt med motståndarna visste vi att vi hade chansen och det lönade sig, säger Fabian Bergman.

Under finalen ökade vinden successivt och varierade mellan 2 och 8 m/s, vilket ställde höga krav på samspel och precision ombord.

– Finalseglingarna var oerhört intensiva. Med de förhållandena krävdes full synk i besättningen för att ha en chans, fortsätter han.

Fokus på förberedelser inför VM

VM-platsen var i praktiken säkrad redan innan finalen, då övriga GSYS-lag passerats i resultatlistan. Nu väntar drygt två månaders förberedelser inför mästerskapet.

Arbetet inleds med en genomgång av säsongen hittills för att identifiera styrkor och utvecklingsområden. Därefter ligger fokus på båthantering och båtfart, inte minst eftersom laget får möjlighet att träna i samma båtar som används under VM.

– På VM möter vi extremt skickliga lagseglare. Kan vi segla snabbare i alla lägen och manövrar ger det ett direkt övertag, säger Fabian Bergman.

Årets VM i Team Race går av stapeln på Riddarfjärden i Stockholm den 12-16 augusti. Foto: GSYS

Besättning Team Kroken / båt 1

Fabian Bergman (rorsman, TC)
Lisa Gross
Ebba Strandberg
Johan Bäckman Berg

Besättning Team Kroken / Båt 2

Lukas Bergman (rorsman)
Filippa Larsson Nathhorst
Fabian Sund
Gustav Kjellberg
Coach: Viktor Ossmark

Resultat – Sommarcupen

1. Team Kroken
2. Royal Thames Yacht Club (RTYC)
3. Team Hattifnatti
4. Dream Team
5. Team Wind

Top