Kom och fira OS-laget i Stockholm måndag och Göteborg tisdag
Vilket OS, vilka prestationer! Nu är det dags att fira våra hjältar i OS-laget; i Mall of Scandinavia och hos KSSS i Stockholm på måndag samt hos GKSS i Göteborg på tisdag.
På måndag den 12 august kan alla som vill hylla våra bronsmedaljörer i Mall of Scandinavia i Stockholm klockan 15:00 tillsammans Sveriges Olympiska Kommitté och massor av fans på Olympiafestivalen. Alla är välkomna!
Kom och var med när KSSS hyllar våra medaljörer och hela laget i Saltsjöbaden klockan 17:30 på måndag den 12 augusti. Hör mer om deras upplevelser från OS-seglingarna och ta del av berättelser om hur de nådde sina fantastiska resultat. Alla är välkomna!
Välkommen att fira våra medaljörer och hela OS-laget hos GKSS på tisdag klockan 17:30 i klubbhuset i Långedrag. Hör seglarnas berättelser om OS-äventyret, framgångar, motgångar och alla fantastiska resultat. Alla är välkomna!
Mer information om firandena hittar du på www.swesailingteam.se samt SoMe @swesailingteam, @KSSS och @gkssinfo.
Vilka är det då vi firar? Här följer den nedkokade versionen.
OS-silver till Vilma och Rebecca
Efter seger i ett taktiskt, strategiskt och tekniskt fulländat avslutande medaljrace tog Vilma Bobeck och Rebecca Netzler ett OS-silver i 49erFX. Guldet gick till holländskorna Odile van Aanholt/Anette Duetz och bronset till fransyskorna Sarah Stayaert/Charline Picon (Vilma och Rebecca spikar medaljracet och tar OS-silver).
Vilma Bobeck och Rebecca Netzler. Foto: World Sailing
OS-brons till Anton och Lovisa
Anton Dahlberg och Lovisa Karlsson tog Sveriges andra seglingsmedalj på OS när de stod för en stark segling i torsdagens medaljrace i Marseille. Tuff och smart segling på sista kryssen, tillsammans med en bra start, var nyckeln till en bronsmedalj i 470-klassen (OS-brons till Anton Dahlberg/Lovisa Karlsson i 470).
Anton Dahlberg och Lovisa Karlsson. Foto: World Sailing
Emil och Hanna OS-tia i ett välmeriterat nacrafleet
Emil Järudd och Hanna Jonsson gjorde OS-debut som team i Marseille och fick inte alla "bitar" att falla på plats i inledningen. Men med 1-9-6-7 vände det i mitten av regattan, de tog sig till medaljfinal och slutade på en tiondeplats. Efter knappt tre år som team har de tagit stora kliv och satt världselilten på plats med VM-brons 2023 och VM-femma 2024 .
Emil Järudd och Hanna Jonsson. Foto: World Sailing
Josefin 17:e i sitt fjärde OS
Vår OS-silvermedaljör från Tokyo och fyrfaldiga olympier i ILCA 6 Josefin Olsson slutade på 17:e plats i det 43 nationer starka fältet. Hon toppade med 1, 5, 9 men hade lite för många djupdykningar för att komma till medaljfinal. Vi tackar Josefin för hennes hennes fantastiska OS-prestationer och för den fina förebild hon är för svensk segling.
Josefin Olsson. Foto: Svenska Seglarförbundet
Johanna Hjertberg debut i nya iQFOiL-klassen
26-åriga Johanna Hjertberg avslutade sin OS-debut med en fin sjätteplats och totalt blev hon 20:e av 24 deltagare. Det krävdes att vara topp 10 för att ta sig vidare till finalseglingarna, men för Johanna och svensk segling var det en seger att vara med i det första OS:et i den nya foilande klassen.
Johanna Hjertberg. Foto: Svenska Seglarförbundet
Två OS-medaljer – en riktig laginsats
Här är teamet som under ledning av förbundskapten Magnus Grävare bidragit stort till våra två OS-medaljer; Alberte Dahlberg/coach 470, Victor Bergström/coach FX, Jesper Stålheim/coach ILCA6, Jez Fanstone/coach Nacra/iQFOiL, Igor Marenic/coach 470, Pelle Lindius/kock, Pernilla Hansson/kock, Anna Ek/fysioterapeut, Alessandro Pezzoli/meterolog, Laura Marimon/coach/teknisk expert/race analyst, Otto Hamel/coach/tekniskt ansvarig. Claes Lundin/regler är ej med på bild.
Hela OS-laget under ledning av förbundskapten Magnus Grävare. Foto: Svenska Seglarförbundet