Hansson-Mild nordisk mästare
Thomas Hansson-Mild är nykläckt nordisk mästare i OK-jolle. Mästerskapet avgjordes i Kalmar den 7-9 juni. Segelsällskapet Vikingarna stod värd. Konkurrensen bestod av 47 seglare, varav 34 seglade under blågul flagg. Hela vägen ner till och med plats åtta erövrades av en svensk.
Thomas summerar mästerskapet som "trevligt med tufft motstånd, bra segling i utmanande och blandade förhållanden".
– Jättekul med vinst. Lite förvånande faktiskt med tanke på hur besvärligt vi haft det med våren uppe i norr, kommenterar Thomas.
Thomas har diger erfarenhet med sig i bagaget och menar att det sannolikt fällde avgörandet.
– Tror att min rutin kanske var en faktor sett över hela helgen då vädret var så pass ombytligt. Det skiftade mellan medelvindar upp till rejäla stormbyar och kanske kunde jag lättare ställa om. Faktum var ju att Daniel Björndahl hade övertaget inför sista seglingen så inget var givet.
Årets säsong är lite av ett mellanår för den svenska flottan då årets VM gick i Australien i februari. Vi misstänker dock att uppladdningen inför nästa års VM på Gardasjön (sannolikt i september) redan har dragit igång.
– Framåt har jag några sprintseglingar och sedan SM i Råå, Helsingborg, den 22-25 augusti. I höst är det ett EM på Mallorca som väntar, avslutar Thomas.

Daniel Björndahl (Tjuvkils KK), Thomas Hansson-Mild (Umeå Segelsällskap) och Patric Mure (Wikens Båtsällskap). Foto: Facebook @thomas.hansson.mild
TOPP TRE
1) Thomas Hansson-Mild, 1.0 1.0 2.0 4.0 (DNF) 1.0 Totalt: 9
2) Daniel Björndahl, 10.0 3.0 1.0 1.0 1.0 (12.0) Totalt: 16
3) Patric Mure, 5.0 2.0 4.0 3.0 4.0 (8.0) Totalt: 18
Hela resultatlistan hittar du på www.sailarena.com.




























