Chalmersforskarnas triumf: Foilande optimist
En fluga som kommer dö ut eller en trend här för att stanna? Ja det är foilen vi pratar om. Men utvecklingen av foils görs inte bara av båtbyggare, utan även av forskare på Chalmers.
Under 2016 års Meetingspot välkomnades Christian Finngård upp på scen där han fick berätta varför de arbetar med segling på Chalmers. Finngård är nämligen teknologie doktor vid Chalmers och just nu har man påbörjat arbetet med att göra en foilande optimist där målgångn är planerad till sommaren 2017.
Nu har arbetet pågått i ett år och igår kunde man för första gången visa bilder på den hemmabyggda jollen med bärplan. För att testa kapaciteten har båten placerats i Chalmers specialbyggda bassäng på 260 meter där man med hjälp av en vagn på räls kan testa olika hastigheter i vattnet.
Som lägsta hastighet foilade jollen vid ungefär sex knop, i enlighet med vad studenterna som ligger bakom arbetet har beräknat. Optimisten är dock ett specialbygge som väger ungefär 27 kilo, till skillnad från en klassisk optimist som väger cirka 35 kilo.
– Det skulle kanske gå i labbet, men ute på havet skulle den ramla isär direkt. Både kraft och moment på bärplanen blir mycket större, dels på grund av farten, dels för att den flyger så högt. Det blir en helt annan kraftutveckling, säger Christian Finnsgård.
Fortsättning följer säger vi.



























