NÄSTA

Folkfest på KSSS Olympic Class Regatta!

Oktober 07, 2012 @ 05:51:36   Foto Victor Västernäs

Skärmavbild 2012-10-07 kl. 07.23.35

1 AV 1

Oktober bjöd på sitt allra bästa väder igår då KSSS höll i Olympic Class Regatta, man slår i år alla rekord vad det gäller deltagare. Ca 430 båtar och nästan 500 seglare fanns på baggensfjärden i den nyckfulla västliga vinden. Största klassen är E-jolle som har elitserie och 120 båtar på en linje. Två nya olympiska klasser hade premiär, 49er FX för damer där 4 båtar samlats för att tävla(ev. den första FX tävlingen någonsin). Flerskrov mix var också med även om det inte var i den nya båttypen Nacra 17 utan i F18. Här såg vi två potentiella OS konstelationer, Tim Shuwalow tillsammans med Karin Berg som leder tävlingen samt Antonia Sjöstedt och Magnus Löwden som ligger femma.


 

Här är lite film från folkfesten:

 

 

 

Zoom8

Rank

Class

Nat

SailNo

HelmName

Club

R1

R2

R3

R4

R5

R6

Total

Nett

1st

Zoom 8

SWE

201

Simon Weideskog

BOOSS

2

(4)

2

1

 

 

9

5

2nd

Zoom 8

FIN

567

Anton Eklund

ESF Esbo Segelförening

(5)

5

1

2

 

 

13

8

3rd

Zoom 8

FIN

614

Sam Stenman

BooSS

6

6

(7)

3

 

 

22

15

 

Optimist

Rank

Class

Nat

SailNo

HelmName

Club

R1

R2

R3

R4

R5

R6

Total

Nett

1st

Optimist

SWE

4301

Adrian Salamon

KSSS

1

4

(11)

6

 

 

22

11

2nd

Optimist

NOR

3649

Uffe Tomasgaard

Drøbaksund SF

7

(31)

3

4

 

 

45

14

3rd

Optimist

FIN

469

Pietari Airakorpi

HSK

2

(15)

10

5

 

 

32

17

 

laser 4,7

Rank

Class

Nat

Sailno

HelmName

Club

Total

Nett

R1

R2

R3

R4

R5

R6

1st

Laser 4.7

SWE

163807

William Karlsson

GKSS

6

3

1

1

(3)

1

 

 

2nd

Laser 4.7

SWE

176320

Linnea Barreng

VÄKK

7

5

(2)

2

1

2

 

 

3rd

Laser 4.7

SWE

198436

Karl Kröjtz

MOSS

11

8

(3)

3

2

3

 

 

 

Laser Standard

Rank

Class

Nat

Sailno

HelmName

Club

Total

Nett

R1

R2

R3

R4

R5

R6

1st

Laser Standard

SWE

193199

Philip Claesson

MASS

59

7

4

2

(52 BFD)

1

 

 

2nd

Laser Standard

FIN

203551

Fredrik Westman

HSF

61

9

2

4

(52 BFD)

3

 

 

3rd

Laser Standard

FIN

198227

Mattias Lindfors

BS

34

15

8

1

6

(19)

 

 

 

Laser Radial

Rank

Class

Nat

Sailno

HelmName

Club

Total

Nett

R1

R2

R3

R4

R5

R6

1st

Laser Radial

SWE

200696

Josefin Olsson

KSSS

7

3

1

(4)

1

1

 

 

2nd

Laser Radial

SWE

203884

Marcus Magnusson

NÄYC

13

8

3

2

3

(5)

 

 

3rd

Laser Radial

FIN

200655

Niki Blässar

NJK

22

10

5

(12)

2

3

 

 

 

 

470

Rank

Class

Nat

SailNo

HelmName

CrewName

Club

R1

R2

Total

Nett

1st

470

SWE

340

Carl Johannisson

Henrik Grim

KSSS

1

1

2

2

2nd

470

FIN

77

Konttinen Okko

 

HSK (Helsingfors segelklubb)

2

2

4

4

3rd

470

SWE

334

Hanna Larsson

Alexandra Larsson

GKSS

4

3

7

7

 

Finnjolle

Rank

Class

Nat

SailNo

HelmName

CrewName

Club

R1

R2

Total

Nett

1st

Finn

SWE

33

Max Salminen

 

KSSS Kungl. Svenska Seglar Sällskapet

1

1

2

2

2nd

Finn

SWE

736

Stefan Fagerlund

 

Södertälje Båtklubb (SÖBK)

2

2

4

4

3rd

Finn

SWE

16

Henrik Rydell

 

UKF (Uppsala Kanotförening)

3

3

6

6

 

E-jolle

Rank

Nat

SailNo

HelmName

Club

R1

R2

R3

R4

R5

R6

Total

Nett

1st

SWE

3501

Hannes Westberg

LESS

4

3

3

 

 

 

10

10

2nd

SWE

4

Rasmus Rosengren

KSSS

1

1

9

 

 

 

11

11

3rd

SWE

96

James Olsson

KKKK

2

4

8

 

 

 

14

14

 

29:er

Rank

Class

Nat

SailNo

HelmName

CrewName

Club

R1

R2

R3

R4

R5

R6

Total

Nett

1st

29er

FIN

2032

Victor Silén

 

NJK Nyländska Jaktklubben

1

2

1

1

(9)

2

16

7

2nd

29er

FIN

2031

Eetu Kotiranta

Tom Wendt

HSS Helsingfors Sägelsällskap

2

6

8

(13)

1

3

33

20

3rd

29er

SWE

1671

Elly Andersson

Rebecka Netzler

BKSS

3

4

5

(8)

3

5

28

20

 

49er

Rank

Class

Nat

SailNo

HelmName

CrewName

Club

R1

R2

R3

R4

R5

R6

R7

Total

Nett

1st

49er

SWE

1123

Victor Bergström

Victor Västernäs

GKSS Göteborgs Kungliga Segelsällskap

1

3

1

2

(4)

2

3

16

12

2nd

49er

SWE

1219

Carl p Sylvan

Otto Hamel

GKSS

3

5

2

1

(6)

1

1

19

13

3rd

49er

SWE

1190

Fritiof Hedström

Jonatan Bergström

GKSS göteborgs kungliga segelsällskap

(5)

1

3

3

1

3

2

18

13

 

49er FX

Rank

Class

Nat

SailNo

HelmName

CrewName

Club

R1

R2

R3

R4

R5

R6

R7

Total

Nett

1st

49erFX

FIN

404

Noora Ruskola

Camilla Cedercreutz

NJK

1

1

1

(4)

4

1

1

13

9

2nd

49erFX

SWE

1184

Hanna Klinga

Casper Arvefors

GKSS

3

2

(4)

2

1

2

2

16

12

3rd

49erFX

SWE

1318

Johanna Sommarlund

Sofie Düring

KSSS

2

3

2

3

3

(4)

3

20

16

 

F18

Rank

Class

Nat

SailNo

Boat

HelmName

CrewName

Club

R1

R2

R3

R4

R5

R6

R7

R8

R9

R10

Total

Nett

1st

F18

SWE

48

Sweden Racing

Tim Shuwalow

Karin Berg

KSSS

1.0

2.0

1.0

1.0

1.3 RDG

(4.0)

 

 

 

 

10.3

6.3

2nd

F18

AUS

888

C2

Tomas Westergren

 

KSSS

2.0

3.0

2.0

(5.0)

2.0

2.0

 

 

 

 

16.0

11.0

3rd

F18

S

71

Old guys rule

Mathias Söderström

 

KSSS

4.0

(6.0)

3.0

4.0

1.0

1.0

 

 

 

 

19.0

13.0

 

 

Fler resultat, bilder och info finner ni på KSSS.se



KOMMENTERA

Security Image

RELATERADE ARTIKLAR

LÄS SENASTE NUMRET

page1

DE FEM MEST LÄSTA

Veckans övning v 48

Dags att bygga upp armstyrkan! Denna vecka och nästa kommer tips på två bra armövningar som går att variera på mängder med sätt. &nbs...

JULKLAPPSTIPS TILL SEGLARE - SEGELS...

Det börjar bli dags att tänka på julklappar och här kommer ett tips f...

Franska flottan möter Sébastien Jos...

På natten mellan torsdag och fredag (1 - 2 december) besökte franska flottan yt...

Dongfeng är tillbaka (video)

Martin Strömbergs gamla lag Dongfeng Race Team är tillbaka för att en andra...

Svenska möjligheter i Carlos Aguila...

Carlos Aguilar Match Race pågår för fullt på St. Thomas. igår...

















































x